تبلیغات
انجمن اسلامی مدرسه آیت الله خامنه ای هشترود - تاریخچه تشکیل اتحادیه

                                                             (بسمه تعالی)

 
جمهوری اسلامی ایران
شورای عالی انقلاب فرهنگی
 
اساسنامه

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان 
مصوب سیصدو پنجاه و پنجمین جلسة مورخ 3/5/74 شورای عالی انقلاب فرهنگی
 
مقدمه:
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با هدف ایجاد وحدت و هماهنگی بین انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان كشور و به منظور حراست از دستاوردهای انقلاب و تحقق ارزشهای اسلام و آرمانهای انقلاب اسلامی و جهت بخشیدن به فعالیتهای صنفی دانش‌آموزان مسلمان و متعهد، در سال 1358 با حمایتهای معنوی و مادی حضرت امام خمینی (ره) تأسیس و طی سالیان متمادی در زمینة تربیت نیروهای مخلص دانش آموزی و حضور آنها در صحنه‌های انقلاب اقدام نموده است.
اكنون كه نظارت عالیه بر جریان فكری و فرهنگی اتحادیه با انتصاب نماینده از سوی مقام معظم رهبری محقق شده است با عنایت به اینكه اتحادیه مشمول قانو ن احزاب، انجمنها و جمعیتهای سیاسی مصوب سال 60 نیست و از طرفی دستگاه دولتی نیز محسوب نمی‌شود به عنوان یك مجموعة فرهنگی با شخصیت حقوقی مستقل برای تحقق اهداف مذكور و در چارچوب این اساسنامه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.
ماده 1) تعریف:
اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان كه در این اساسنامه اختصاراً اتحادیه نامیده می‌شود نهادی است غیردولتی و دارای شخصیت حقوقی مستقل كه به عنوان یك مجموعة فرهنگی برای سازماندهی، هدایت و پشتیبانی انجمن‌های اسلامی مدارس سراسر كشور با عنایت حضرت امام (ره) شكل گرفته و كماكان تحت نظارت عالیة مقام معظم رهبری و نمایندة منصوب از سوی ایشان فعالیت می‌كند.
 
ماده 2) اهداف:
1ـ آشنا كردن دانش‌آموزان با فرهنگ متعالی اسلام و بالا بردن سطح آگاهی آنان نسبت به مبانی عقیدتی اسلام و انقلاب اسلامی.
2ـ تزكیة روحی و وارستگی اخلاقی دانش آموزان و شكوفا ساختن استعدادهای خدادادی و تحقق كمالات انسانی.
3ـ حفظ و تداوم دستاوردهای انقلاب اسلامی از طریق هر چه فعالتر كردن نیروهای دانش آموزان مسلمان و متعهد در صحنه‌های اجتماعی و انقلابی جامعه و مقابله هوشیارانه با توطئه‌های رنگارنگ دشمنان اسلام و انقلاب اسلامی كه برای انحراف فكری و مفاسد اخلاقی و اجتماعی در محیط‌های آموزشی صورت می‌گیرد.
4ـ انسجام دانش آموزان مسلمان و متعهد با ایجاد و گسترش انجمن‌های اسلامی مدارس و همگامی با نظام آموزش و پرورش برای ایجاد فضای مساعد آموزشی و پرورشی در محیط مدارس و تشویق دانش‌آموزان مسلمان و متعهد به موفقیت در تحصیل علم و دروس مدرسه.
 
ماده 3) وظایف:
1ـ تشكیل انجمن اسلامی در مدارس براساس مادة 5 و هدایت و نظارت بر فعالیتهای آنها.
2ـ ارتقاء سطح فكری و معنوی اعضای انجمن اسلامی.
3ـ تلاش در جذب هرچه بیشتر دانش‌آموزان به مبانی مكتبی و اعتقادی.
4ـ مبارزة سالم و هوشیارانه با توطئه‌های دشمنان انقلاب اسلامی و مظاهر فساد اخلاقی در مدارس.
5ـ برنامه‌ریزی برای حضور دانش‌آموزان متعهد در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی متناسب با معیارهای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی
6ـ تلاش در جهت رشد علمی اعضای انجمن اسلامی.
7ـ همفكری و همكاری با مسؤولان وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس به منظور نیل به اهداف مقدس نظام تعلیم و تربیت اسلامی.
8ـ ایجاد ارتباط با كارشناسان و اندیشمندان ودستگاه‌های ذی‌ربط فرهنگی و تربیتی به منظور استفاده از نقطه نظرات و جلب همكاری‌های ایشان با این نهاد.
 
ماده 4) اركان:
1ـ نماینده مقام معظم رهبری، بالاترین مقام اتحادیه می‌باشد و نظارت عالیه بر این نهاد از طریق ایشان اعمال می‌شود.
2ـ كنگره كه عالی‌ترین ركن تشكل دانش‌آموزی در اتحادیه است و متشكل از اعضای منتخب انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان سراسر كشور می‌باشد، هر دو سال یكبار تشكیل و ضمن استماع گزارش عملكرد دورة قبل، اعضای شورای مركزی را انتخاب می‌كند.
2ـ كنگره كه عالی‌ترین ركن تشكل دانش‌آموزی در اتحادیه است و متشكل از اعضای منتخب انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان سراسر كشور می‌باشد، هر دو سال یكبار تشكیل و ضمن استماع گزارش عملكرد دورة قبل، اعضای شورای مركزی را انتخاب می‌كند.
تبصره 1) تعیین صلاحیت نامزدهای (كاندیداها) شورای مركزی و نظارت بر انتخابات اعضای منتخب كنگره به عهدة 3 نفر اعضای ردیف‌های اول شورای مركزی است.
تبصره 2) سرپرست اتحادیه كه اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های شورای مركزی را بر عهده دارد از سوی شورای مركزی انتخاب و حكم وی توسط نمایندة مقام معظم رهبری و در غیاب ایشان مرجعی كه شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص می‌كند، تنفیذ می‌شود.
تبصره 3) آیین‌نامه‌های داخلی و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای اجرای وظایف اتحادیه در چارچوب این اساسنامه به تصویب شورای مركزی اتحادیه خواهد رسید.
تبصره 4) مؤسسات و نشریات وابسته به اتحادیه بنا به ضرورت، تشكیل و به ثبت می‌رسد و مقررات داخلی آنها در چارچوب قانون تابع آیین‌نامة مصوّب شورای مركزی است.
 
ماده 5)
به منظور هماهنگی هرچه بیشتر اتحادیه با وزارت آموزش و پرورش بویژه در مدارس و گسترش همكاری‌های بین این دو سازمان، توافقنامه‌ای كه با امضای وزیر آموزش و پرورش و نمایندة مقام معظم رهبری رسیده باشد ملاك عمل است. بدیهی است این توافقنامه با عنایت به مفاد مندرج آن، نحوه و چگونگی فعالیت اتحادیه در مدارس را مشخص می‌كند.
 
ماده 6)
این اساسنامه كه دارای یك مقدمه، 6 ماده و 4 تبصره است در جلسة مورخ 6/4/74 شورای مشترك به تصویب رسید و در جلسة 355 مورخ 3/5/74 شورای عالی انقلاب فرهنگی تأیید و تصویب شد.

 

طبقه بندی: اخبارانجمن اسلامی، 
برچسب ها: تاریخچه اتحادیه، انجمن اسلامی دانش آموزان،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 8 آبان 1392 توسط هادی شیری
تمامی حقوق مطالب برای انجمن اسلامی مدرسه آیت الله خامنه ای هشترود محفوظ می باشد